Test na poligrafu se odvija u tri faze
- INTERVJU PRE TESTA – prva faza testiranja ima za cilj da pripremi i informiše lice koje se testira za test. U ovoj fazi se lice upoznaje sa procedurom, metodologijom i pitanjima. U ovoj fazi lice koje se ispituje potpisuje dokument kojim potvrđuje svoj dobrovoljni pristanak i kojim se svojim potpisom saglašava i prihvata da se nad njim sprovede testiranje na poligrafu. U posebnim slučajevima koristi se poseban način intervjua baziran na bihejviorističkoj analizi ličnosti.
- TESTIRANJE NA POLIGRAFU – druga faza se sastoji samog ispitivanja koje se sastoji od 10 do 15 pitanja na koja lice odgovara sa „da“ ili „ne“. Pre početka procedure obavlja se pripremni test kojim se kalibrira uređaj i podešava prema fiziologiji lica koje se testira. Zatim se obavlja glavni test.
- INTERVJU POSLE TESTA – treća i finalna faza u kojoj se licu koje se testiralo objašnjavaju potencijalne fiziološke promene koje su registrovane nakon svakog pitanja koje je postavljeno. Na osnovu procene ponašanja i reakcija lica koje se testiralo, kao i nakon temeljne analize registrovanih fizioloških promena i reakcija, lice koje je zahtevalo test, kao i lice koje se testiralo biva informisano o krajnjim rezultatima testa i prezentuje se profesionalno mišljenje kao i krajnji nalaz.
Kako funkcioniše test na poligrafu?
Moderni poligraf je visokosofisticiran digitalni instrument koji registruje fiziološke promene i reakcije u organizmu lica koje se ispituje dok je lice izloženo kontrolisanom stimulansu pri kom odgovara na niz specijalno konstruisanih pitanja koje postavlja poligrafski ispitivač. Ove fiziološke reakcije su promene u krvnom pritisku, otkucajima srca, obrscima disanju, vasomotorni autonomi refleks, psihogalvanski refleks, odnosno promene u otporu ili provodljivosti struje kroz kožu ispitanika koji se testira na poligrafu, kao i mikro kontrakcije mišića. Ispitivanje na poligrafu nema nikakvih štetnih efekata i posledica po zdravlje organizma i tela.
Promene koje se registruju tokom ispitivanja daju jasniju sliku o jakim emotivnim reakcijama. Sve što smo mi radili u životu ostaje upisano u našoj memoriji. Svaka jača emocija kao i svaki događaj u životu ostavlja trag u svesti svake osobe, tačnije u delu mozga koji se zove hipotalamus i koji je zadužen za sve fiziološke reakcije koje se odigravaju u telu kao i u nervnom sistemu. Kada se osobi postavi pitanje koje je relevantno i vezano za taj događaj, taj „umemorisani“ doživljaj se aktivira što dovodi do promena u registrovanju fizioloških reakcija kod subjekta koji se ispituje. Test na poligrafu je se obavlja isključivo na dobrovoljnoj bazi i svako lice koje pristupa testiranju na poligrafu mora potpisati pismeni dokument kojim izjavljuje da svesno i dobrovoljno pristaje da bude testirano na instrumentu koji nazivamo poligraf. Niko nikoga ne može naterati da se testira na poligrafu. Takav je zakon.
Testiranja koja su sprovedena od strane dobro obučenih i kvalifikovanih specijalista garantuju izuzetno visok nivo preciznosti i tačnosti. Ukoliko je poligrafski ispitivač uradio sve kako treba prilikom testiranja, šanse za grešku maltene ne postoje. Vremenska dužina trajanja testa nije fiksna i ona u većini slučajeva varira u rasponu od 90 minuta do 120 minuta. Učesnici koji su prisutni prilikom testiranja su osoba koja se testira i ispitivač na poligrafu. Kada su u pitanju porodični problemi, klijent takođe može prisustvovati ispitivanju (bez mogućnosti komentarisanja i interakcije sa bilo kim) i to samo kada poligrafski ispitivač, kao i lice koje se testira daju odobrenje za takvu situaciju. Cena poligrafskog testiranja se krećeu rasponu od 50 eura do 100 eura po jednom licu i određuje se u dogovoru sa klijentom.